wybierz język: PLDE

Gospodarstwo agroturystyczne


nocleg w barlinku

Barlinek

Położenie miasta sprzyja rozwojowi turystyki pieszej, rowerowej oraz samochodowej. Drogi przebiegające przez Barlinek leżą w ciągu dróg wojewódzkich nr 151 i 156. Prawie połowę powierzchni gminy fotobarlinek stanowią lasy, 3% to jeziora. W 1991 roku utworzono tu Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy. Park ma powierzchnię 239.8291 km2. Na tym terenie wystepuje wiele rzadkich gatunków roślin, zwierząt oraz pomników przyrody. Rezerwaty utworzone na terenie parku to: Dębina, Rzeka Przyłężek, Wilanów, Markowe Błota oraz Skalisty Jar Liberta.

Największym i najpiekniejszym zbiornikiem wodnym jest położone w centrum miasta Jezioro Barlineckie o powierzchni 272 ha. Jezioro posiada bardzo zróżnicowaną linię brzegową. Wystepują tu liczne zatoki i półwyspy. Jezioro posiada cztery wyspy: Łabędzia (największa), Sowia, Nadziei oraz Zielona. Istnieje tu klub żeglarski Sztorm, który organizuje szkolenia kończące się egzaminami na podstawowe stopnie żeglarskie. Od maja do pażdziernika dziła wyporzyczalnia sprzętu żeglarskiego. Od kilku lat na Jeziorze Barlineckim odbywa się Puchar Polski Północnej w klasie Omega.

Nad brzegiem Jeziora Barlineckiego 13 września 2014 roku odsłonięto najwększe na świecie kije do Nordic Walking. Liczą 11,5 m wysokości i zostały zaprojektowane przez Macieja Krasowskiego z Barlinka.

Przy drodze do Pełczyc położone jest małe i bardzo głębokie Jezioro Chmielowe. Związana jest z nim legenda o zatopionym klasztorze, okrutnym rycerzu i zaczarowanej Rusałce. Lipa rosnąca nad tym jeziorem i leżący przy niej głaz Rusałka wyznaczają 53 stopień szerokości geograficznej.

Centralnym punktem miasta jest Rynek. Na samym jego środku stoi fontanna - Gęsiarka. To figura dziewczynki atakowanej przez gąsiora. Rzeźba jest dziełem Ackermana z Monachium i nawiązuje do starej barlineckiej legendy. Kwitnie tu życie kulturalne i rozrywkowe.
Do dzisiaj w mieście przetrwało ok. 480 m murów obronnych. Powstały one w pierwszej połowie XIV wieku. Wieniec murów o długości 1700 m wzmocniony był 27 czatowniami i basztami oraz dwiema furtami wodnymi i dwiema bramami głównymi. Wejścia do miasta strzegły dwie bramy główne oraz Wielka Furta Wodna.

Kościół Parafialny pod wezwaniem Serca Najświętszej Marii Panny zbudowano w XIII wieku. Pozostały po niej granitowe ciosy wmurowane w dolne partie wieży i w cokół. Z XV wieku pochodzi gotycki portal główny z tajemniczymi miseczkami w bogatym oprofilowaniu. Są one śladem dawnego obyczaju rozniecania ognia przy pomocy drewnianego świdra w Niedzielę Wielkanocną. Swój ostateczny kształt trójnawowej bazyliki kościół uzyskał po pożarze w 1852 r. Nadbudowano wówczas wieżę, wznoszącą się na wysokość 52 m, zakończoną dwumetrowym pozłacanym krzyżem. Na ścianach zewnętrznych świątyni zwracają uwagę cegły z wyrytymi datami.

W 1923 roku wybudowano Kościół Św. Bonifacego zaprojektowany przez Wilhelma Fahlbuscha. Z okresu budowy świątyni zachował się ołtarz główny oraz Tryptyk Maryjny, dzieło Henryka F. D. Schellhausse. W ostatnich latach kościół rozbudowano.

W Barlinku przy ul. Chmielnej 7, 24 grudnia 1868 roku urodził się Emanuel Lasker - szachowy miestrz świata w latach 1894-1921, filozof i matematyk. Przez 27 lat nieprzerwanie utrzymywał tytuł mistrza świata. Każdego roku w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Szachowy Pamięci Emanuela Laskera.

Miasto może pochwalić się wieloma zabytkami, które warto zobaczyć, m.in. Pałacyk Cebulowy z pieknym widokiem na Jezioro Barlineckie, Dom Gutenberga gdzie obecnie mieści się Muzeum Regionalne, ciekawy architektonicznie Chiński Domek oraz Młyn Papiernia.





‹‹


Rezerwacja telefoniczna:

Hanna i Ryszard Diaków

tel. 95 746 87 23
tel.kom. 693 700 360, 693 700 340